Popularność kwasów wynika z niezwykłej skuteczności przy jednoczesnej łatwości aplikacji. W przeciwieństwie do innych zabiegów kosmetycznych, jak choćby mezoterapii igłowej, zastosowanie składników aktywnych o kwaśnym odczynie wymaga jedynie właściwego nałożenia, bez konieczności dokupienia jakichkolwiek urządzeń. Wystarczy odpowiednio dobrana formuła i regularność. A efekty?

 

Najczęściej kupowane produkty do pielęgnacji twarzy

 

Przy właściwym stosowaniu, mogą dorównać bardziej inwazyjnym metodom, gwarantując wygładzenie, spłycenie zmarszczek i blizn potrądzikowych, lepsze nawilżenie i ujędrnienie. Aby zachować pozytywne efekty, równie ważna jest pielęgnacja twarzy po kwasach, aby cera doszła do siebie. Warto bowiem wiedzieć, że kwasy nakłada się okresowo i nie w dużym natężeniu.

Rodzaje kwasów — jak dobrać wariant dla siebie? 

Choć kwasy mogą kojarzyć się z inwazyjną, podrażniającą terapią, w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Wiele zależy od doboru składnika aktywnego. W kosmetykach można znaleźć:

  • kwasy BHA — do tej grupy należy kwas salicylowy, który często znajduje się w składach produktów przeznaczonych do cery trądzikowej. To najsilniej działająca grupa, w związku z czym nie sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej,
  • kwasy AHA — świetnie nawilżające, wnikające w głębokie warstwy skóry i ujędrniające ją. Do tej kategorii zaliczamy między innymi kwas mlekowy, migdałowy, jabłkowy, glikolowy, winowy oraz cytrynowy. Kwasy AHA to nieco łagodniejsza alternatywa dla BHA, która również świetnie sprawdzi się w terapii cery trądzikowej i ze skłonnością do zaskórników,
  • kwasy PHA — najłagodniejsza grupa kwasów, do których zaliczamy glutonakton, glutoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. Można stosować je bez obaw również przy cerze wrażliwej i naczynkowej. Nie powodują zaczerwienień i wysuszenia, ale świetnie nawilżają skórę i bardzo delikatnie złuszczają. Jeśli jednak zależy ci na intensywnej terapii przeciwtrądzikowej, BHA i AHA sprawdzą się lepiej.

Właściwy dobór kwasów pomoże ci nie tylko w zwiększeniu skuteczności kuracji, ale również uniknięciu podrażnień.

 

Zdrowie i uroda: Serum do twarzy

 

Jak właściwie stosować kwasy? 

Po pierwsze, należy dobrać właściwy rodzaj kosmetyku – taki, który będzie miał odpowiednie działanie do potrzeb twojej skóry. Równie ważne jest odpowiednie nakładanie, wybór sezonu w roku oraz pielęgnacja po kwasach.

Pamiętaj o tym, by nie mieszać ze sobą poszczególnych składników aktywnych. Dla przykładu, jeśli korzystasz z serum z kwasami AHA, po zastosowaniu takiego kosmetyku nie nakładaj już z kremu zwalczającego niedoskonałości z kwasem salicylowym. Może to bowiem skutkować podrażnieniami. Najlepiej wklepać łagodny produkt, już bez kwasów.

Przede wszystkim, kwasy należy stosować w sezonie zimowym, ewentualnie wczesną wiosną lub późną jesienią. Działają one bowiem fotouczulająco, co wiąże się z większym ryzykiem podrażnień, a także powstania przebarwień. Głębokie złuszczanie umożliwia bowiem promieniom UV oddziaływanie na melanocyty, które pod ich wpływem produkują większą ilość melaniny — barwnika, któremu zawdzięczamy piękną opaleniznę. Jednak przy kwasach łatwo dorobić się w ten sposób trwałych przebarwień.

Krem z filtrem po kwasach — dlaczego należy go stosować? 

W związku ze zwiększonym oddziaływaniem promieni UV na skórę, przez cały okres terapii kwasowej — czy to w gabinecie kosmetycznym, czy w domu — należy pamiętać o stosowaniu filtra. Najlepiej bardzo wysokiego SPF 50, aby mieć pełną gwarancję ochrony. Ważne jest też, aby używać krem z filtrem po kwasach, przynajmniej przez pierwszy miesiąc po zakończeniu kuracji. Zresztą, dermatolodzy zalecają używanie filtra przez cały rok — z czasem możesz po prostu zejść do niższego SPF.

 

Bioderma Cicabio, krem SPF 50+, 30 ml

 

Jaki krem z filtrem po kwasach wybrać? Polecamy krem ochronny SPF50 SVR Sebiaclear Creme. Do łagodzenia cery po terapii kwasami i jednoczesnej ochrony świetnie sprawdzi się też aloesowy krem przeciwsłoneczny z SPF 50 Equilibria. Regenerację skóry wspomoże także krem z filtrem Bioderma Cicabio.

 

SVR Sebiaclear Creme, krem ochronny SPF50, 50 ml

 

Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami — co stosować? 

W zależności od tego, jaki masz typ cery i który z typów kwasów wybierzesz, twoja skóra może mieć różne potrzeby. Zasadniczo jednak przyjmuje się zasadę, że po terapii kwasami nie należy dodatkowo podrażniać cery. Jakie kremy po kwasach wybrać w takim wypadku? Przede wszystkim głęboko nawilżające, kojące i wyciszające. Najlepiej, jeśli będą pozbawione substancji zapachowych i innych składników mogących ją podrażniać, zwłaszcza jeśli jest wrażliwa.

Kremy po kwasach mogą zawierać następujące składniki:

  • miód,
  • wyciąg z aloesu,
  • panthenol,
  • wyciąg z alg,
  • bisabolol,
  • minerały z Morza Martwego.

To tylko przykłady substancji aktywnych, które głęboko nawilżają i koją cerę, wyciszając ewentualne zaczerwienienie i podrażnienia. Warto dokładnie przyjrzeć się składom kremów, aby uniknąć nałożenia się działania kilku kwasów. Osoby mające problem z nadreaktywnością cery powinny zachować tutaj szczególną ostrożność. Z pewnością docenią one dermokosmetyki do twarzy, takie jak Cetaphil, krem nawilżający po kwasach, który świetnie się sprawdza ze względu na wysoką zawartość mocznika.

 

Cetaphil, DA, krem intensywnie nawilżający, 85 g

 

Właściwa pielęgnacja skóry po kwasach to podstawa, jeśli chcesz utrzymać piękny efekt na skórze. Jeśli masz wątpliwości co do dopasowania kosmetyków, zainwestuj w gotowe zestawy, które w swojej ofercie ma na przykład The Ordinary.

 

The Ordinary, The Balance Set, zestaw kosmetyków, 4 szt.

 

Więcej porad dotyczących kosmetyków znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock