Zdrowa dieta – dlaczego probiotyki stanowią jej podstawę?

Nie bez powodu mówi się, że jelita to „drugi mózg”. W końcu to w tym odcinku zachodzi najwięcej procesów, które mają bezpośredni wpływ na układ immunologiczny. Niestety w jelitach swój początek ma też wiele chorób i alergii pokarmowych. Rozwiązanie? Najprostsze będzie wprowadzenie zmian w jadłospisie. Nie musi być to rewolucja, zwłaszcza jeśli już wcześniej zdrowe żywienie było dla ciebie ważne. Można oczywiście spożywać probiotyki w postaci suplementów, jednak najważniejsza jest zróżnicowana i zdrowa dieta, w której nie brak produktów bogatych w dobroczynne bakterie, jak na przykład domowy jogurt.

Nie każdy przepada za fermentowanymi produktami, do których można zaliczyć na przykład różnego rodzaju kiszonki, kefir czy maślankę. Jogurty mają nieco łagodniejszy smak, co wpływa na ich większą popularność. Znakomicie sprawdzają się zarówno jako pyszna przekąska, jak i również jako baza dressingów, śniadań i zdrowych deserów. Z wykorzystaniem jogurtu wyczarujesz nie tylko słodkie, ale i słone potrawy, jak choćby niezastąpione podczas grillowania tzatziki. Możesz też zastąpić nim śmietanę – to zdrowsza i mniej tłusta opcja.

Domowy jogurt – dlaczego jest lepszy niż sklepowy?

W sklepach nie brakuje jogurtów, które możesz włączyć do swojego jadłospisu. Na dziale nabiałowym znajdziesz m.in. warianty greckie, odtłuszczone, smakowe, z owocami, czy z dodatkiem musli. Dlaczego więc warto przygotowywać je w domu? Z prostego powodu – tylko w ten sposób masz pewność co do składu i jakości przygotowanego posiłku.  

Jogurty dostępne w sklepie zazwyczaj są bogate w probiotyki, ale jednocześnie są dosładzane cukrami prostymi – mowa tu zwłaszcza o wariantach smakowych. To z kolei może zaburzać dobroczynne działanie tego rodzaju produktów na układ jelitowy. Cukier sprzyja bowiem namnażaniu się drożdżaków, a jego nadmiar w diecie zaś wyjaławia organizm. Przygotowując domowy jogurt, możesz całkowicie kontrolować poziom cukru. To ty decydujesz, czy go dodasz, a jeśli tak – to jaką ilość. Dobrym pomysłem może okazać się zupełna rezygnacja z cukru, dzięki czemu jogurt będzie nadawał się również jako dodatek do dań słonych. Jeśli jednak chcesz go dosłodzić, lepiej wykorzystać naturalne słodziki typu stewia bądź miód, który wykazuje działanie przeciwzapalne i szereg innych dobroczynnych właściwości, zwłaszcza jeśli spożywa się go na zimno.

Jogurt domowy a dobór składników

Kolejną korzyścią z wyboru domowego jogurtu jest możliwość doboru składników wedle własnych upodobań. Wiele osób unika produktów sklepowych, wybierając – oczywiście w miarę możliwości – te od lokalnych dostawców. Jeśli masz dostęp do świeżego mleka prosto od krowy, możesz wykorzystać je jako bazę do domowego jogurtu. W ten sposób nie tylko będziesz mieć pewność co do jego nieprzetworzonej postaci, ale również ograniczysz ilość produkowanych odpadów. Zamawiając bowiem mleko od lokalnego dostawcy, możesz poprosić o wypełnienie posiadanych szklanych butelek, zamiast kupować kolejne opakowanie, które wkrótce zostanie wyrzucone.

Jogurt domowy – idealne rozwiązanie dla wegan

Maszyna do jogurtu jest także udogodnieniem dla wegan. W ich odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diecie również nie może zabraknąć probiotyków – a te w zwyczajnym jadłospisie najczęściej czerpie się właśnie z nabiału (poza kiszonkami). Weganie najczęściej spożywają jogurty sojowe lub kokosowe, jednak ich sklepowe ceny bywają naprawdę wysokie. Korzystając z jogurtownicy, osoby na diecie roślinnej mogą cieszyć się bogatym w dobre kultury bakterii produktem bez wydawania majątku. Mleka roślinne są bowiem łatwo dostępne w sklepach i nie tak drogie, jak wegańskie jogurty, które wciąż kosztują relatywnie dużo.

I ostatnia korzyść, która wydaje się najważniejsza w kontekście zdrowej diety – domowy jogurt zawiera znacznie więcej „dobrych bakterii” niż ten, kupiony w sklepie. Jest tak, ponieważ z każdym dniem przechowywania ich ilość w produkcie maleje. Tymczasem jogurty sklepowe mają dość długą datę ważności. Wykorzystując jogurtownicę, masz pewność, że produkt jest świeży, a więc i bogaty w dobroczynne szczepy.

Jak zrobić jogurt w domu?

Przygotowanie jogurtu w domu wcale nie wymaga alchemicznych zdolności – większość zrobi za ciebie jogurtownica. W twojej gestii pozostaje dobór wartościowych składników. Warto wybrać mleko pasteryzowane lub pasteryzować je samodzielnie, co pozwala na osiągnięcie lepszej konsystencji i eliminuje liczbę niepożądanych bakterii, które mogą „konkurować” z tymi dobrymi dla twojej mikroflory jelitowej.

Aby zrobić domowy jogurt, niezbędne będzie uzupełnienie go w dobroczynne szczepy. Możesz je dodać na dwa sposoby – dodając kultury bakterii w proszku, które można kupić na przykład w aptekach w charakterze suplementu, bądź też stosując łyżkę jogurtu, który może posłużyć za zaczyn. W tej roli najlepiej sprawdzi się naturalny produkt – bez cukru i dodatków smakowych czy owoców.

Jogurtownica – jak działa?

Jogurtownica to urządzenie, stwarzające idealne warunki do namnażania się dobroczynnych szczepów w mleku. Umieszczone w nim słoiki podgrzewane są do odpowiedniej temperatury, co sprzyja fermentacji. Ważne, by mleko umieścić w pojemniku wykonanym ze szkła, które gwarantuje największe bezpieczeństwo.

W przypadku większości maszyn wystarczy od 5 do 10 godzin, by domowy jogurt był gotowy. Jogurtownice zazwyczaj mają pojemność co najmniej 1 litra, przy czym mleko rozdziela się na mniejsze porcje.

Domowa jogurtownica to świetny sposób na zmniejszenie wydatków i zużycia opakowań, a jednocześnie – całkowitą kontrolę nad składem produktu. Zainwestuj w nie, jeśli chcesz zadbać zarówno o linię, zdrowie, jak i środowisko.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock