Merlin

Trudno nie rozpocząć zestawienia najsłynniejszych magów od Merlina. Bohater legend arturiańskich to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych czarodziejów w popkulturze.

Według źródeł historycznych, pierwsze wzmianki o postaci Merlina pochodzą z XII wieku. W jednej z wersji opowiadań jest synem inkuba i kobiety, w innej to potomek królowej magii Mab.

To właśnie wraz z popularyzacją postaci Merlina w kulturze utrwalony został obraz starszego mężczyzny w długiej szacie z kapturem. Najwięcej dobrego w swojej czarodziejskiej karierze Merlin zdziałał jako doradca i przyjaciel króla Artura.

 

„Zimowy monarcha” trylogia arturiańska  tom 1  Bernard Cornwell

 

Gandalf

Kolejna kultowa postać, którą kojarzy niemal każdy. Jeśli nie z książek Tolkiena, to z pewnością dzięki kreacji Iana McKellena z filmowych adaptacji „Hobbita” oraz „Władcy pierścieni”.

Potężna magiczna moc, połączona ze stoickim spokojem i praktycznym podejściem do życia, tworzą z Gandalfa postać, która łączy w sobie cechy mędrca, opiekuna, ale też obrońcy pozostałych bohaterów. Jednocześnie ma w sobie sporo humoru, dzięki czemu zyskuje jeszcze więcej naszej sympatii. Najpierw jako Gandalf Szary, a potem Biały, przemierza Śródziemie, zadziwiając nas swoimi nadzwyczajnymi umiejętnościami i ogromną wiedzą.

 

 

Albus Dumbledore

Seria książek J.K. Rowling dostarczyła nam całego szeregu znakomitych czarodziejów, z tytułowym Harrym Potterem na czele. Właściwie moglibyśmy wypełnić całą dziesiątkę postaciami takimi jak Snape, Hermiona, Ron, czy nawet Voldemort. Chyba każdy jednak zgodzi się, że największym z magów w książkach o Potterze pozostaje Albus Dumbledore.

Podobnie jak w przypadku Merlina i Gandalfa, wraz z ogromną mocą idzie w parze spokój i umiejętność chłodnej oceny sytuacji. Postać, której nie da się nie lubić i chyba każdy po przeczytaniu książek Rowling, chciał spotkać w swoim życiu kogoś takiego jak Dumbledore.

 

 

Glinda (Gladiola)

Spośród wielu magicznych postaci „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” to właśnie Glinda Dobra Czarownica z Południa najlepiej kojarzy się każdemu, kto sięgnął po dzieło L. Franka Bauma.

To dzięki niej Dorotka dowiaduje się, że za pomocą srebrnych trzewiczków może wrócić do domu. Glinda stała się ucieleśnieniem tzw. dobrych wróżek – jest młoda, urodziwa i miła, wyróżnia ją też piękny strój. Przez lata wydatnie ociepliła wizerunek czarownic w popkulturze.

 

„The Wonderful Wizard of Oz.  Czarnoksiężnik z Krainy Oz” książka w wersji do nauki angielskiego  Frank Baum

 

Doktor Strange

Chociaż postać Doktora Strange’a zyskała popularność dzięki hollywoodzkim filmom, historia czarnoksiężnika sięga komiksów z lat sześćdziesiątych. Strange był genialnym neurochirurgiem, który po wypadku częściowo stracił władzę w rękach. W powrocie do pełnej sprawności pomogło mu zgłębianie wiedzy magicznej. Jako najwyższy czarnoksiężnik walczył z zagrożeniami dla świata.

Jego najnowsze wcielenie to brawurowa rola Benedicta Cumberbatcha.

 

 

Raistlin Majere

Jeden z głównych bohaterów niezwykle popularnej sagi fantasy „Dragonlance” autorstwa Margaret Weis i Tracy’ego Hickmana.

Od najmłodszych lat życia Raistlin zdradzał niesamowite zdolności magiczne, rzucając zaklęcia znacznie powyżej swojego poziomu. Znany ze swojej ambicji, która sięga boskich sfer, jednak w porę opanował rządzę władzy. Z pewnością jedna z najbardziej nietuzinkowych postaci czarodziejskiego świata.

Melisandre

W „Grze o Tron” określano ją mianem kapłanki boga R'hllora, jednak większość bohaterów powieści George’a R.R. Martina mówiła o niej, jako o czarownicy, która wślizgnęła się w bliskie otoczenie króla Stannisa Baratheona.

Melisandre to bardzo ciekawa postać, która najpierw kierowała się nie do końca zrozumiałym planem, jednak z czasem zmieniła swoje nastawienie i zdradziła swe zamiary. W serialu HBO to właśnie czerwona kapłanka wskrzesiła Jona Snowa, ponieważ widziała w nim przyszłego króla.

 

Książki autorstwa  George'a R. R. Martina  oraz ich adaptacje

 

Yennefer z Vengerbergu

Czas na polski akcent, który dziś jest już znany na całym świecie. Yennefer z Vengerbergu to najbarwniejsza czarodziejka w świecie stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego.

Niepokorna, niezwykle uzdolniona bohaterka szybko zdobyła serce wiedźmina Geralta. Yennefer od najmłodszych lat musiała stawiać czoła nieprzychylnemu losowi, jednak dzięki temu stała się uparta i niezłomna. W efekcie zasiadła w Radzie Czarodziejów jako najmłodsza członkini w dziejach.

Każdy fan książek, serialu lub gier wie, że Yen pachnie bzem i agrestem.

 

Książki autorstwa  Andrzeja Sapkowskiego oraz ich adaptacje

 

Faust

Zdecydowana większość popkulturowych magów była wymysłem pisarzy, którzy pragnęli wzbogacić wykreowany przez siebie fantastyczny świat. Wyjątkiem jest jednak Faust, który większości czytelników kojarzy się najmocniej z dramatem Goethego.

Johann Georg Faust istniał jednak naprawdę na przełomie XV i XVI wieku. Wiele osób przypisywało mu czarodziejskie zdolności. Pierwowzór postaci literackiej był niemieckim alchemikiem, który rzekomo zaprzedał duszę diabłu. To właśnie siły piekielne miały stać za potęgą zarówno historycznego, jak i fikcyjnego Fausta.

 

„Faust”  ebook  Johann Wolfgang Goethe

 

Sabrina Spellman

Na koniec znacznie lżejsza gatunkowo postać ze świata czarodziejów. Sabrina nie jest wyjątkowo uzdolniona, ani też nie osiągnęła niczego wybitnego. Choć wywodzi się z komiksów, znana jest przede wszystkim dzięki serialowi dla nastolatków „Sabrina, nastoletnia czarownica”, który opowiada o codzienności Sabriny, mieszkającej z ciotkami i kotem Salemem.

O postaci Sabriny przypomniał niedawno Netflix w swojej produkcji „Chilling Adventures of Sabrina”. W tytułową rolę wciela się Kiernan Shipka.

 

 

Nie zapominamy oczywiście o innych, znanych czarodziejach od Morgany Le Fay po Gargamela. Dajcie znać w komentarzach, który czarodziej lub czarodziejka jest waszą ulubioną postacią.